0
Tarih: 16 Mart 2012 Yazar: admin Kategori: MAKALELER
 
 

C Vitamini

C vitamini faydaları saymakla bitmez. Bilindiği gibi bağışıklık sistemini güçlendirir, hastalıklardan korur, fakat bunun yanında bizim için çok daha önemli bir faydası var, damarların genişlemesine yardımcı olup kan akışını hızlandırıyor.

Kalbinde kronik yetmezlik görülen insanlarda vücudundaki antioksidan rezervlerinin az olduğu belirlendi. Düşük antioksidan C Vitamini faydalarıseviyeside damarlarda daralmaya ve kan akışının yavaşlamasına sebep olmaktadır. antioksidanlarn az olması, serbest radikallerin fazlalaşmasınada yol açmaktadır. Artan serbest radikal seviyesi, zamanla kan damarlarındaki hücre yapılarına zarar verebilir.

Yapılan bir araştırmada gönüllü olan iki gruptan, kalp hastası olan gruba C vitamini, sağlıklı olan gruba ise plesebo verildi. Verilen C vitamini kalp rahatsızlığı olan grupta %9 oranında damar genişlemesi sağladı, diğer grupta ise değişiklik görülmedi. Devam eden süreçte hastalara günlük 1g C vitamini verilmeye devam edildi ve damar genilemesinin %12 ye yükseldiği gözlemlendi.

C vitamini oluşan serbest radikallerin engellenmesinde ve damar daralması, kan akışının yavaşlaması gibi sorunlar engellemede büyük rol oynamaktadır. Bununda sporculara getireceği fayda göz ardı edilemez.

Diğer faydalarındanda bahsetmek gerekirse; kemiklerin, dişlerin, cildin, eklemlerin gelişmesine yardmcı olur, kandaki şeker ve zararlı maddeleri azaltır, cocuk gelişiminde büyük rol oynar, kansere karşı savaşır, enerji üretiminde rol oynar, hormonların üretiminde görev alır.

Trunçgillerde, biber, soğan ve yeşil taze sebzelerde bolca bulunur, günlük ihtiyaç 100mg kadardır.

amino asit değerlendirme vitamine


admin

 
Spor sever, okur, takip eder, değerlendirir, uygular, anlatır.. Tüplü Dalış, Paraşüt, Kayak, Dağcılık, Fitness ve Savunma Sporlarıyla ilgilidir, Sıla Gençoğlu fanatik hayranıdır.