12
Tarih: 06 Eylül 2012 Yazar: admin Kategori: MAKALELER
 
 

Fitness Nedir?

Her zaman “fitness” diyoruz ama nedir bu fitness? Dilimiz döndüğünce bizimde anladığımızı sizlere anlatmaya çalışacağız.

Fitness kelimesine anlam yüklemek gerekirse, sağlıklı ve zinde olmak amacıyla yapılan egzersiz fitnessçeşitliliğinin bileşkesi olarak düşünülebilir. Yapılma amacı kasları sıkılaştırmak, kas kazanımı, dayanıklılık, sağlıklı olmak, görünümü düzeltmek, zayıflamak, kilo almak olarak çeşitlendirilebilir. Özel bir standardı ya da özel bir süre-ağırlık derecesi olmadığı için her yaştan insan tarafından yapılabilir.

Uygulanması esnasında bilinen bütün genel veya özel egzersizler kullanılabilir. Bu egzersizler esnasında ağırlık, kum torbası, kettlebel , vücut ağırlığ, çok  farklı alet ve ekipman kullanılabildiği gibi, vücudu canlandıran koşu, pedal çevirme, eliptik makinalar kardiyovasküler antrenman kapsamında kullanılabilir. Egzersiz ve antrenmanlarda sınır veya kısıtlama yoktur, her zaman yeni bir antrenman şekli oluşturulabilir, yeni bir egzersiz denenebilir. Esneklik çalışmaları antrenman sonrasında oldukça büyük yer kaplar. Olimpik spor dallarında kas güçlendirilmesi açısından fitness da kullanılan egzersiz ve programlar yoğun şekilde kullanılır.

Fitness programları kişiye özel olarak oluşturulmalı, yaş, boy-kilo oranı ve istenilen sonuç göz önünde bulundurularak amaca yönelik olmalıdır. Bilinen her program her insana uygun olmayabilir. Kişilerin istedikleri sonuç, anatomik yapısı, yaş ve kondüsyon durumu farklıdır. Bilgi seviyesi ve tecrübesi yüksek olan kişilerin hazırlayacağı programlar sonuca daha kısa sürede varılmasına olanak sağlar. Yapılan araştırmalar ışığında yenilik göstermekte ve hızla gelişmekte olan bir spordur.

Fitness ve bodybuilding arasında çok fazla farklılık olduğunu düşünülmesi kanımca yanlıştır. Aslında çıkış noktası aynıdır ve isim değişikliğine uğramıştır. Kullanım amacı olarak, bodybuilding kilo alımı ve yağsız kas yapılandırılması üzerine kurulmuş, fitness antrenman sistemleri ve egzersizlerinin bir kısmının kullanıldığı isim değişikliği sağlamış bir daldır. Kullanılan egzersizler aynı olmakla birlikte, bodybuilding yapan sporcular, fitnessda bolca kullanılan egzersizleri, kas kazanımı sağlama açısından zayıf gördükleri için kullanmamakta ya da çok nadir kullanmaktadırlar. Aynı egzersizleri kullanan ve isim değişikliği sağlamış bir çok spor dalı bulunmaktadır, crossfit günümüzde en çok bilinen ve kullanılanıdır. Konuya yukarıdan bakıldığında, hepsi, istenilen sonuca yönelik düzenlenmiş fitness programlarıdır. Kas kazanımı, dayanıklılık, kilo alımı veya yağ yakımı gibi.fitness

Fitness ile uğraşmanın insan sağlığına sayılamayacak kadar çok yararı vardır, dolaşım sistemini ve bağışıklık sistemini güçlendirir, kalp sağlığını olumlu yönde etkiler, çeşitli hormonların çalışmasını düzenler ve arttırır, pisikolojik rahatsızlıkların giderilmesine yardımcı olur, stresle mücadelede büyük rol oynar, öz güveni arttırır, hareketsizlikten kaynaklanan bir çok hastalığı engeller iyileşmesine yardımcı olur, kansere yakalanma riskini düşürür, yaşlılık esnasında hareket kabiliyetini arttırır, enerjiyi yükseltir, uykuyu düzenler ve sayamadığımız bir çok olumlu etkisi vardır.

fitnesFitness ile düzenli olarak uğraşan kişiler her spor dalında olduğu gibi yaşamlarına özen gösterir , daha sağlıklı ve kaliteli bir yaşam sürerler. Beslenme, uyku düzeni bu kişiler için çok önemlidir. Sağlıklı beslenme ve düzenli uyku sayesinde artan yaşam kalitesi, hastalıkları engellemekte en önemli etkendir. Beslenme fitnessın vazgeçilmez kurallarındandır.

Antrenman esnasında kullanılacak kıyafet, ayakkabı seçimi, program, ısınma, soğuma çalışmaları önemlidir. Sakatlıklardan korunmak için, bu konular asla göz ardı edilmemeli, hazır olmadan üst seviye programları uygulanmamalıdır. Herhangi bir hastalıktan şikayetiniz var ise, yada olabileceğinizi düşünüyorsanız , sağlıklı yaşamın anahtarı olan fitness çalışmalarına başlamadan önce mutlaka doktor kontrolünden geçiniz.


admin

 
Spor sever, okur, takip eder, değerlendirir, uygular, anlatır.. Tüplü Dalış, Paraşüt, Kayak, Dağcılık, Fitness ve Savunma Sporlarıyla ilgilidir, Sıla Gençoğlu fanatik hayranıdır.